Wolumetria

Wolumetria to zabieg, który ma celu przede wszystkim poprawę owalu twarzy. Pozwala uporać się z objawami starzenia takimi jak wiotczenie skóry, opadające policzki czy inne niedoskonałości. Dzięki prawidłowo przeprowadzonej wolumetrii można skutecznie wymodelować linię żuchwy, kości policzkowe, czoło oraz wypełnić te miejsca, w których doszło do naturalnego zaniku tkanki podskórnej. Celem wolumetrii jest uzupełnienie tylko tych miejsc, w których obserwujemy niedobory oraz nadanie twarzy optymalnych, naturalnych proporcji np. bez efektu sztucznie napompowanych policzków. Do wykonywania zabiegów wolumetrii wykorzystuje się między innymi kwas hialuronowy, kwas polimlekowy czy hydroksyapatyt.

Zastosowanie wolumetrii

Wolumetria jest dedykowana szczególnie dla osób dojrzałych i tych, które obserwują u siebie pierwsze oznaki starzenia, ale nie tylko. Wolumetria to również zabieg dla osób:

- mających wiotką, pozbawioną jędrności cerę,

- o nieproporcjonalnym kształcie twarzy,

- z zanikiem tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy,

- po faceliftingu; traktowana jest wówczas jako terapia uzupełniająca.

Wolumetria twarzy to inaczej modelowanie konturu twarzy. Jej celem jest skorygowanie lub przywrócenie w twarzy jej dawnego młodzieńczego owalu. Stawia przed sobą między innymi takie zadania jak:

- podniesienie i wyrównanie owalu twarzy,

- przywrócenie gęstości skórze, lepsze jej napięcie,

- zwiększenie objętości zwłaszcza tych partii twarzy, w których doszło do zaniku tkanki podskórnej np. obwisłych policzków,

- spłycenie i zmniejszenie widoczności bruzd i zmarszczek,

- niewielkie, dające naturalny efekt korekty kształtu ust, nosa czy kości policzkowych.

Przygotowanie do zabiegu

Wolumetria jest zabiegiem małoinwazyjnym i stosunkowo bezpiecznym. Zwłaszcza jeśli oddamy się w ręce wykwalifikowanego specjalisty, który korzysta z sprawdzonych, wysokiej jakości preparatów. Przed zabiegiem lekarz ocenia kondycję skóry pacjenta, przeprowadza wywiad medyczny, informuje o przebiegu i spodziewanych efektach terapii. Procedura ta jest wymagana również z uwagi na konieczność sprawdzenia czy nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Takim przeciwwskazaniem są między innymi: okres ciąży i karmienia piersią, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, choroby skóry np. łuszczyca, bielactwo, stany zapalne i zakażenia skóry, skłonność do powstawania blizn i zwłóknień, alergia na składniki preparatu.

Przebieg wolumetrii

Najczęściej stosowanym środkiem do modelowania owalu twarzy jest zagęszczony kwas hialuronowy. Przyjmuje on formę plastycznego żelu, dzięki czemu można go swobodnie modelować, nadając poszczególnym partiom twarzy pożądany kształt. Kwas hialuronowy jest wprowadzany pod skórę za pomocą niewielkiej cienkiej igły lub kaniuli. Wolumetria nie jest zabiegiem specjalnie bolesnym, jednakże istnieje może możliwość przeprowadzenia iniekcji w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wprowadza kwas w strategiczne punkty twarzy wymagające poprawy np. w linię żuchwy, podbródka, czoła, skroni, policzków, a następnie go rozprowadza aż do uzyskania zadowalającego naturalnego efektu.

Efekt zabiegu

Rezultat wolumetrii można zauważyć od razu. Jedyne niedogodności. jakie mogą choć nie muszą się pojawić to delikatny ból, uczucie rozpychania, zaczerwienienie czy drobne siniaki. Większość tych objawów zanika samoistnie po upływie 2-3 dni. Poddanie się wolumetrii w żaden sposób nie wyklucza z codziennych aktywności. Jedyne zalecenia, o których należy pamiętać to, aby przez kilka godzin od zabiegu unikać nadmiernej ekspresji twarzy, masowania czy pocierania miejsc, w których został zaaplikowany kwas hialuronowy. Przez kilka kolejnych dni nie zaleca się też opalać, korzystać z solarium, sauny czy stosować gorących kąpieli. Efekt zabiegu utrzymuje się od roku do półtorej, chociaż zwolennicy tej metody, że nawet po tym czasie skóra jest zdecydowanie lepiej napięta, jędrna, prezentuje się młodo i świeżo. Choć oczywiście można po upływie tego okresu wolumetrię powtórzyć.

Komentarze
    Brak komentarzy. Dodaj komentarz jako pierwszy