Dermabrazja

Dermabrazja to zabieg oparty na mechanicznym ścieraniu naskórka i skóry właściwej w celu usunięcia blizn, zmarszczek i innych niedoskonałości i osiągnięcia efektu pięknej, zadbanej skóry o wyrównanym kolorycie.

Zastosowanie dermabrazji

Dawniej metodę tę wykorzystywano przede wszystkim w celu leczenia blizn pourazowych, pozostałości po ospie czy trądziku. Obecnie dermabrazję również stosuje się w wyżej wymienionych przypadkach, ale też w leczeniu uszkodzeń skóry, usuwaniu plam wątrobowych, przebarwień, ale też zmarszczek czy blizn po tatuażach. Dermabrazja nie znajduje natomiast zastosowania w przypadku leczenia wrodzonych wad skóry, blizn pooparzeniowych, znamion barwnikowych i pieprzyków.

Przed podaniem się dermabrazji lekarz ocenia rodzaj zmian, to czy kwalifikują się one do leczenie tą metodą, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Przeciwwskazaniem są między innymi: ciąża, choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe, choroby i stany zapalne skóry. Zmiany budzące jakąkolwiek wątpliwość przed zastosowaniem dermabrazji powinny być poddane badaniu histopatologicznemu. W dalszej kolejności omawia z pacjentem rodzaj dobranego znieczulenia, przebieg terapii, informuje spodziewanych rezultatach.

Jak przebiega zabieg dermabrazji i proces rekonwalescencji?

Dermabrazja jest wykonywana w gabinetach lekarskich. Przed rozpoczęciem zabiegu skóra jest bardzo dokładnie oczyszczana i dezynfekowana. Uszkodzony naskórek oraz skóra właściwa usuwana jest za pomocą specjalnego uszkodzenia z obrotową szczotką.

Tuż po zabiegu skóra jest wyraźnie podrażniona, a pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe, pieczenie, swędzenie itp. Odczuć bólowych nie należy jednak łagodzić na własną rękę szczególnie preparatami zawierającymi kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen, a sięgnąć po środki zalecane przez lekarza. W ciągu najbliższych dni po zabiegu nie należy również spożywać alkoholu. Regeneracja skóry trwa standardowo od 7 do 10 dni. Początkowo odradzająca się derma ma różowy kolor, z czasem koloryt stopniowo się wyrównuje. Proces ten trwa około kilku tygodni. Co prawda po upływie około tygodnia dwóch można wrócić do swojej codziennej aktywności, to jednak należy jeszcze przez długi czas chronić skórę przed promieniami UV i innymi czynnikami drażniącymi.

Ewentualne skutki uboczne, które jednak zdarzają się rzadko. zwłaszcza jeśli pacjent nie stosuje się do wskazanych zaleceń to między innymi: infekcje, blizny oraz okresowe lub trwałe zmiany kolorytu skóry.

Mikrodermabrazja

W przypadku nieco mniej zaawansowanych i głębokich zmian można poddać się mikrodermabrazji. Tego typu zabiegi wykonuje się głównie w salonach kosmetycznych. Mikrodermabrazja służy przede wszystkim do usuwania zewnętrznej, obumarłej warstwy skóry. Z uwagi na wykorzystaną technikę wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje mikrodermabrazji. Należą do nich:

- Mikodermabrazja korundowa – bazująca kryształkach tlenku glinu czyli korundu. Metoda ta jest niekiedy nazywana proszkową, ponieważ podczas zabiegu kryształki glinu są wypychane w postaci proszku pod ciśnieniem. W ten sposób usuwane są wszelkie zanieczyszczenia oraz obumarły naskórek. Jedna końcówka urządzenia emituje korund, druga zasysa martwy naskórek. Efekt złuszczania jest intensywny. To metoda dedykowana szczególnie dla osób borykających się z przebarwieniami i rozszerzonymi porami.

- Mikrodermabrazja diamentowa – jest wykonywana urządzeniem wyposażonym w diamentowe głowicę. Najlepiej jeśli jest to diament pochodzenia naturalnego. Końcówka urządzenia usuwa i zasysa zrogowaciały naskórek. W efekcie skóra jest dokładnie oczyszczona i gładka.

- Mikodermabrazja tlenowa – w tym wypadku urządzenie do przeprowadzenie zabiegu pod wysokim ciśnieniem wypycha strumień tlenu połączony z płynem fizjologicznym. Efekt zabiegu jest wzbogacony w stosunku do dwóch przedstawionych wyżej metod, ponieważ skóra jest nie tylko dokładnie oczyszczona i wygładzona, ale jest też dodatkowo dotleniona.

Komentarze
    Brak komentarzy. Dodaj komentarz jako pierwszy