Botoks

Iniekcje botoksu

Botoks jak w zasadzie spora grupa „wynalazków” medycyny estetycznej wykorzystywano wcześniej nie w celu poprawy urody, ale do leczenia konkretnych schorzeń w neurologii czy okulistyce. Niewielkie ilości toksyny botulinowej stosowano przykładowo do usunięcia nadmiernego napięcia w przypadku osób po udarze czy z porażeniem mózgowym lub do leczenia zeza. To właśnie w tym drugim przypadku odkryto, że botoks nie tylko poprawia kondycję oka, ale również zmniejsza zmarszczki wokół niego. Tak w zasadzie rozpoczęła się kariera botoksu w świecie medycyny estetycznej. Na zachodzie zabiegi z użyciem toksyny botulinowej cieszą się niesłabnącą popularnością od lat 80,a Polsce od schyłku ubiegłego wieku.

Podstawowe zastosowania botoksu w medycynie estetycznej

Botoks w medycynie estetycznej stosuje się głównie do:

- spłycenia i wygładzenia zmarszczek na czole (zarówno nad horyzontalnych jak i pionowych, w tym tzw. lwiej zmarszczki), nad górną wargą, w okolicach oczu,

- zniwelowania tzw. kurzych łapek,

- zmniejszenia bruzd i zmarszczek na szyi,

- powiększenia lub podniesienia kącików ust.

Botoks, a zmarszczki mimiczne

Przede wszystkim toksynę botulinową stosuje się do uzyskania efektu wygładzonej, odmłodzonej skóry i zniwelowania tzw. zmarszczek mimicznych. Zmarszczki mimiczne powstają na skutek zwiększonej aktywności mięśni w określonych partiach twarzy (np. na czole czy w okolicach oczu). Mięsień kurczy się pod wpływem impulsu pochodzącego z włókna nerwowego. Wstrzyknięcie botoksu sprawia, że nerw przestaje wysyłać sygnały, tym samym mięsień przestaje się kurczyć. Rezultat taki utrzymuje się zazwyczaj przez około pół roku.

Przygotowania do zabiegu

Wykonanie iniekcji botoksu jest metodą małoinwazyjną, dlatego raczej nie ma konieczności przeprowadzania dodatkowych badań. Niemniej jednak zabieg poprzedza szczegółowy wywiad, podczas którego lekarz ocenia, czy nie żadnych przeciwwskazań, instruuje jak będzie przebiegać podanie botoksu oraz jakich można spodziewać się rezultatów. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest z pewnością ciąża czy karmienie piersią. Również osoby z stanem zapalnym skóry np. opryszczką powinny wstrzymać się z zabiegiem do momentu wyleczenia danej przypadłości. Raczej nie powinno się stosować iniekcji botosku w czasie miesiączki lub w krótkim czasie po przyjmowaniu leków o działaniu rozrzedzającym krew, ponieważ takie sytuacje sprzyjają krwawieniom i powstawaniu siniaków.

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem lekarz dokładnie oczyszcza i dezynfekuje skórę. Niekiedy też dodatkowo znieczula ją – lodem. Zabieg jest na tyle nieuciążliwy, że naprawdę nie wymaga dodatkowej formy znieczulenia. Czas, sposób i ilość podawanych zastrzyków zależy partii twarzy czy szyi, która ma być poddawana zabiegowi oraz głębokości zmarszczek. Najwięcej iniekcji wprowadza się z reguły w czoło, najmniej w okolicach oczu (kurze łapki czy zmarszczki w obrębie dolnych powiek). Po zakończeniu ostrzykiwania skóra ponownie jest schładzana i profilaktycznie smarowana preparatem z witaminą K (zapobiega powstawaniu siniaków). Mimo tego, że zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut i nie wymaga żadnej rekonwalescencji, można od razu wrócić do swoich codziennych czynności, to jednak należy pamiętać o pewnych środkach ostrożności. Przez kilka godzin po podaniu botoksu nie należy masować, trzeć twarzy, schylać się ani kłaść, ponieważ można w ten sposób spowodować przemieszczanie się toksyny botulinowej.

Zazwyczaj kilka dni po zastosowaniu botoksu lekarz umawia wizytę kontrolną, podczas której ocenia efekt zabiegu. Jeśli rezultat nie jest zadowalający np. na czole pozostaje głęboka bruzda możliwe jest ponowne wykonanie zabiegu połączone z zastosowaniem któregoś z wypełniaczy np. kwasu hialuronowego. Efekt zabiegu utrzymuje się przez około pół roku.

Komentarze
    Brak komentarzy. Dodaj komentarz jako pierwszy